سامانه عوارض خودرو لایفری

معرفی سامانه عوارض خودرو

title-line

نرم افزار مدیریت عوارض خودروی سپهر، مبتنی بر تکنولوژی جاوا (J۲EE) بوده و به صورت تحت وب کلیه امکانات لازم برای محاسبه عوارض، صدور فیش عوارض خودرو، مدیریت برچسب، ارسال فیش و برچسب از طریق پست، پرداخت الکترونیکی عوارض با کارت‌های عضو شبکه شتاب و بسیاری امکانات دیگر را برای مسئولین و کارمندان بخش عوارض خودرو به صورت ساده، مطمئن و کارآمد فراهم می‌کند.
 
نرم افزار عوارض خودرو سپهر کلیه فرآیند های واحد عوارض خودرو را مکانیزه نموده و بستر لازم برای پرداخت عوارض خودرو به صورت الکترونیکی را فراهم می‌کند. پس از انجام این پروژه، کلیه فعالیت‌های واحد عوارض خودرو شهرداری توسط نرم افزار سپهر انجام شده و ارباب رجوع ضمن امکان مراجعه حضوری می‌تواند بجای مراجعه به باجه های اخذ عوارض خودرو به پرتال شهرداری مراجعه کند و مبلغ قابل پرداخت برای سال‌هایی که عوارض نداده است، را از طریق کارت‌های عضو شبکه شتاب پرداخت کند؛ و برچسب و فیش مهر شده توسط شهرداری را از طریق پست دریافت نماید.
 
نرم افزار مدیریت عوارض خودروی سپهر به گونه‌ای طراحی شده است که هم پرداخت حضوری و هم پرداخت اینترنتی عوارض خودرو امکان پذیر باشد. بدین‌صورت که اگر شخصی به باجه اخذ عوارض خودرو برای پرداخت مراجعه کند، مأمور وصول مشخصات خودرو را در نرم افزار جستجو می کند، سوابق پرداختی او را مورد بررسی قرار می دهد و به ازای سال‌هایی که شخص بدهی دارد، فیش صادر می کند. ارباب رجوع پس از مراجعه به بانک و پرداخت مبلغ عوارض، رسید بانک را به مأمور وصول تحویل می دهد و برچسب و فیش مهر شده شهرداری را دریافت می کند.
 
در نرم افزار عوارض خودرو سپهر، شهرداری‌هایی که از این نرم افزار استفاده می کنند، قادر به چک نمودن سوابق پرداختی و اطلاعات خودرو در دیگر شهرداریها می باشند و ارباب رجوع دیگر ملزم به ارائه آخرین فیش پرداختی خود برای سایر شهرداری‌های مجهز به وب سرویس‌های ارسال و دریافت نمی‌باشد.

نحوه همکاری

title-line

از آنجا که مبلغ شارژ در ازای ثبت پرداخت کسر می گردد و قبل از آن کنترلی روی صدور فیش نمی باشد جهت کنترل صدور فیش دو راهکار ارائه می گردد:

 1. تعیین حداکثر تعداد صدور فیش به عنوان ضریبی از مبلغ شارژ شده (مثلا حداکثر دو برابر مبلغ شارژ شده حق صدور فیش داشته باشد.)
 2. با اتمام موجودی اجازه ثبت پرداخت ها داده می شود ولی به دلیل منفی شدن شارژ، اجازه صدور فیش داده نشود تا شارژ صورت گیرد.

نگهداری تاریخچه شارژها

موجودی هر دفتر در صفحه اصلی عوارض نمایش داده شود و همان جا دکمه افزودن شارژ قابل مشاهده می باشد که امکان افزایش شارژ می باشد.

با زدن دکمه، باکس مبلغ مشاهده شده که مبلغ توسط دفتر وارد شده و عملیات پرداخت صورت می گیرد. پس از پرداخت اطلاعات پرداخت در تاریخچه شارژها ذخیره می شود و مبلغ شارژ شده در جدول دفتر ذخیره می شود.

ذخیره مبلغ هر فیش در جدول شهرداری در دیتابیس به صورت دستی به طوریکه از طریق وب قابل تغییر نباشد. (بدیهی است در صورتی که مقدار این فیلد صفر باشد بدین معنی است که آن شهرداری به صورت فیشی و شارژ کار نمی کند)

افزودن رکورد هزینه فیش در جدول strapdetial

ایجاد گزارش شارژ فعلی دفاتر

ایجاد گزارش شارژ دفاتر بر اساس تاریخ

افزودن دکمه شارژ جلو دفاتر جهت خرید شارژ توسط مدیر سیستم

افزودن دکمه مشاهده تاریخچه شارژها جلو هر دفتر

پیاده سازی عملیات پرداخت اینترنتی با حساب بانکی شرکت

مزایای سامانه عوارض خودرو

title-line

 • امکان صدور انواع فیش عوارض سالیانه و عوارض شماره گذاری برای انواع وسیله نقلیه
 • امکان ثبت سابقه فیش های عوارض و مفاصاحساب
 • پرداخت الکترونیک عوارض از طریق پرتال شهرداری، دستگاه‌های خودپرداز ATM و سایت‌های اینترنتی بانک‌های عامل 
 • موتور ایجاد قاعده: امکان ایجاد قوانین جدید عوارض خودرو و ویرایش قوانین موجود برای تعیین جریمه، عوارض سالیانه و سال شروع محاسبه عوارض توسط مدیر فنی
 • امکان محاسبه مالیات بر ارزش افزوده
 • دریافت اطلاعات از درگاه: امکان اتصال به نرم افزار های عوارض خودرو سپهر در شهرداری های دیگر و جستجوی سوابق پرداختی
 • امکان تعریف انواع گزارشات پیشرفته در گزارش ساز پویا به صورت تحت وب
 • امکان تعریف نرخ عوارض سالیانه برای انواع خودرو، اتوبوس، مینی بوس، کامیون، موتور سیکلت و ...
 • امکان مدیریت جرائم دیرکرد، تعیین میزان جریمه سالیانه، مدت زمان معافیت از جریمه و ...
 • امکان وارد نمودن دیسکت بانک حاوی اطلاعات حساب و ارائه صورت وضعیت مغایرت
 • امکان ارائه برچسب‌ها بر اساس شماره برچسب به مأمورین وصول و ثبت در سیستم، مدیریت برچسب‌ها و تخصیص برچسب به فیش‌های پرداخت شده.
 • امکان صدور پیش فاکتور در مواقعی که مالک قصد پرداخت فیش عوارض خود را ندارد و تنها قصد اطلاع از هزینه آن دارد.
 • امکان تعریف سطوح دسترسی مختلف برای مدیر عوارض خودرو، مدیر دایره درآمد، مأمور وصول و...
 • امکان ارائه حقوق دسترسی محدود به دفاتر ICT و پلیس + ۱۰ برای دریافت عوارض خودرو و صدور فیش
 • امکان تعریف سطوح دسترسی برای محضر خانه‌ها و دفاتر ثبت اسناد رسمی برای چک نمودن وضعیت عوارض خودرو خودروها
 • امکان مدیریت اسناد، قوانین متنی و فایل‌های راهنما با امکان جستجو در فایل‌های متنی توسط کاربران
 • پشتیبان گیری آنلاین از کلیه اطلاعات به صورت ساعتی و اتوماتیک
 • برخورداری از امنیت مناسب و جلوگیری از ارتباط بدافزارها با سیستم از طریق CAPTCHA
 • و بسیاری امکانات دیگر ...

تکنولوژی سامانه عوارض خودرو

title-line

مبتنی بر تکنولوژی J2EE

تولید شده در فرآیند توسعه RUP

برخوردار از معماری Service Oriented Architecture (SOA)

بهره گرفته از ابزار هایی چون Hibernate، Spring، JBoss، Struts، AJAX، JSF، JAAS، LDAP، Lucene، Log4j، Tiles و Jack Rabbit.

پشتیبانی از استاندارد ها و تکنیکهایی چون JSR 168، JSR 170، XPDL، XML-XSL، SOAP، RMI، WSRP، JMS، HQL، SSO و WSDL

برخورداری از Mail Server (IMAP)

پشتیبانی از زبانهای فارسی و انگلیسی.

توانایی ارائه Web Service

توانایی ارائه Web Service

توانایی ارسال SMS از طریق SMS Gateway

 

ملاحظات امنیتی
 
 
سامانه عوارض خودرو از استاندارد صنعت، تکنولوژی‌های رمزنگاری در سطح دولتی، شامل الگوریتم‌های پیشرفته از قبیل DES، MD5، و RSA، و رده بندی شده در زمره پلتفرم‌های پرتالی با بیشترین امنیت با استفاده از مجموعه LogicLibrary's Logicscan می باشد. پرتال لایفری یک SSO(یک‌بار ثبت نام برای دسترسی به چند اپلیکیشن) را پیشنهاد می‌دهد که با Yale CAS، JAAS، LDAP، Netegrity، Microsoft Exchange، و بیشتر از این تعداد یکپارچه می‌شود.
 
افزون بر آن، این سامانه با مدیریت کاربری قوی و ویژگی‌های امنیتی شامل سیاست‌های رمز عبور، تنظیمات یادآوری کاربر، و پروسه های لاگین کامل هدایت می‌شود. لایفری همچنین به وسیله دستورالعمل‌های OWASP ایستادگی کرده است تا خطر آسیب پذیری امنیتی را کاهش دهد. دیگر ویژگی‌های امنیتی شامل موارد زیر است:
 
Pluggable Authentication
 
Email Verification
 
Session Management